Naleziště fluoritu nedaleko obce Kožlí u Ledče nad Sázavou je stále perspektivní lokalitou, kde se dají většinou po namáhavé práci stále sbírat pěkné ukázky krystalického fluoritu a křemene.
Při troše štěstí a pečlivém prohlížení vzorků lze v křemenných dutinách nalézt i další minerály, jako jsou šestiboké tabulkovité krystaly pyrthotinu, limonitizované krychle pyritu nebo jehlicovité krystalky lepidokrokitu.
Fluorit má tmavě fialovou a světle zelenou barvu, krystaly jsou často zonální. Krychlové krystaly jsou spíše vzácnější, častější jsou spojky krychle a oktaedru či hypoparalelní srůsty. Běžná velikost krystalů je kolem 1-3 cm, nalezeny však byly až 10 cm fluority. Fluorit bývá v mnoha případech porostlý mladším křemenem.
Krystaly šedého až čirého křemene jsou drobné do několika milimetrů, ojediněle byly nalezeny až 2 cm. Křemen je možné z fluoritu podle charakteru vzorku odleptat kyselinou fluorovodíkovou. Podle mého mínění jsou leptané vzorky z lokality nejlepšími ukázkami fluoritu.
Sběratelé musí mít na paměti také to, že se lokalita rozkládá v ochranném pásmu vodní nádrže Švihov a v zalesněném terénu, takže by se tak měli chovat. Nenechávat po sobě v lese odpadky, zahrnovat po sobě výkopy a v žádném případě neničit stromy na haldách. Stále častěji se totiž ozývají zprávy o konfliktech sběratelů se správci lesů. Na lokalitě jsem se několikrát setkal se „správcem“ a vždy jsme se domluvili. Je to jen o správném přístupu k lokalitě a lidem.
Odleptaný vzorek fluoritu z mé sbírky.