Zr[SiO4]
Tvoří krátce až dlouze sloupcovité krystaly; zrnité agregáty. Barva: bezbarvý, žlutý, hnědý, červený; lesk: skelný až diamantový; vryp: bílý; T = 7,5; h = 4,6-4,7. Vyskytuje se v kyselých intruzivních horninách, pegmatitech; syenitech; v metamorfovaných horninách.
Vlastějovice: Hnědý až hnědočervený metamiktní zirkon se vyskytl v asociaci minerálů U-Th v primitivním pegmatitu ze skarnu. Tvoří xenomorfní zrna až 1 cm velká; vzácná jsou automorfní zrna s plochami (111), (110), (100) o velikosti až 1 mm (3/). Zirkon obsahuje hojné inkluze uraninitu, thoritu a řídce i coffinitu (1/). Poměrně hojný je zirkon v pegmatitu pronikající cordieritickou pararulu jihozápadně od Vlastějovic, kde tvoří až 1 mm velké automorfně omezené krystaly (2/).
Zonální krystal zirkonu alterovaný podél puklin z pegmatitu v cordieritické pararule; BSE foto R. Škoda.
Literatura:
1/ Goliáš, V. (2002): Thoriová mineralizace Českého Masívu, Dokt. práce, PřF UK Praha, 27
2/ Kadlec, T. (2007): Turmalín jako indikátor stupně kontaminace granitických pegmatitů z okolí Vlastějovic nad Sázavou. - Diplomová práce, PřF MU Brno, 79 stran.
3/ Rezek, K., Kryst, P. (1985): Předběžná zpráva o výskytu nerostů U-Th, Ti-Zr a Nb-Ta v pegmatitu na Holém vrchu u Vlastějovic, zsz. od Ledče nad Sázavou, Čas. Miner. Geol., 30, 434