Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

Ca[SiO3]  

Tvoří jehlicovité silně protažené krystaly v radiálně paprsčitých agregátech, také zrnité a celistvé agregáty. Barva: bílý, bezbarvý, šedý, nazelenalý; lesk: skelný, perleťový až hedvábný. T = 5; h = 2,96. Vyskytuje se v kontaktně metamorfovaných horninách (mramory, erlany).

Vlastějovice: Wollastonit tvoří masívní agregáty bílé a béžové barvy. Má hedvábný lesk a místy až vzhled jemně vláknitého azbestu. Vyskytuje se na kontaktu primitivních hrubě zrnitých pegmatitů se středně zrnitou až hrubozrnnou karbonátovou horninou (1/). S wollastonitem se vyskytuje hnědočervený granát, křemen, kalcit a fluorit. V odlišné formě se vyskytl wollastonit v roce 2013 na jihovýchodní stěně pátého patra lomu Holý vrch. Spolu s grosulárem byl hlavním stavebním minerálem erlanu na kontaktu skarnu a okolních hornin (2/).

Literatura:

1/ Houzar, S., Kadlec, T., Sejkora J. (2009): Výskyt wollastonitu ve skarnu ve Vlastějovicích, střední Čechy (Česká republika). - Bull mineral. - petrolog. Odd. Nár. Muz. (Praha) 17/1, 34-40

2/ Kadlec, T., Pauliš, P., Jebavá, I. (2013): Wollastonit - grosulárový erlan z Vlastějovic u Zruče nad Sázavou. - čas. Minerál, 3,

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.