FeS2
Tvoří tabulkovité a plošně sloupcovité krystaly, typická jsou kopinatá dvojčata. Barva: cínově bílý až světle mosazně žlutý se zelenavým odstínem; lesk: kovový; vryp: šedočerný; T = 6,0-6,5; h = 4,85-4,90. Výskyt na nízkoteplotních hydrotermálních rudních žilách; v pegmatitech; v uhlí.
AgBiS2
Zrnité až celistvé agregáty; vzácně jehlicovité až sloupcovité krystalky. Barva: šedý až železně černý; lesk: kovový; T = 2,5; h = 6,9. Výskyt: hydrotermální rudní žíly; v pegmatitech.
Ca4[CO3|(Al2Si2O8)3]
Sloupcovité krystaly a zrnité agregáty. Barva: čirý, bílý až žlutý; vryp: bílý; T = 6; h = 2,75-2,80. Výskyt: kontaktní vápence, skarny; vzácně na hydrotermálních žilách.
K2Ca4Al2Be4Si24O60 . H2O
Tvoří sloupcovité krystaly; stébelnaté agregáty. Barva: čirý, světle zelený, žlutavý; lesk: skelný; vryp: bílý; T = 5,5-6,0; h = 2,52. Výskyt v granitech a pegmatitech; na žilách alpského typu.
Y2CaBe2[O|SiO4]2
Vytváří růžicovité povlaky. Barva: fialový až růžově fialový; lesk: zemitý až poloskelný; T = 6-7; h = 4,3. Výskyt v granitických pegmatitech.
(Na,Ca)0.33(Al,Mg)2(Si4O10)(OH)2 · nH2O
Montmorillonit se vyskytuje jako zrnité, celistvé nebo zemité agregáty. Barva: šedá, béžová, bělavá; štěpnost: dokonalá; lesk: zemitý, matný; T = 1,5-2; h = 2-2,7. Je běžnou součástí jílových sedimentů a půd. Vzniká při zvětrávání tufitických hornin a vulkanických skel, objevuje se při zvětrávání serpentinitů nebo vzácně na hydrotermálních žilách (www.mineraly.sci.muni.cz).
Vlastějovice: Montmorillonit tvoří tenké, kalně zelené až žlutozelené povlaky na povrchu zrn černého allanitu-(Ce) v mikroklin-oligoklasových pegmatitech (1/). Vyskytl se také v podobě šedozelených zemitých povlaků na krystalech záhnědy a hlavně ortoklasu ve velké pegmatitové dutině v dolu na Fiolníku (2/).
Na0,3Fe2(Si,Al)4O10(OH)2 . nH2O
Tvoří jemně zrnité až celistvé agregáty. Barva: jasně zelený až olivově zelený; T = 1; h = 2-3. Výskyt: jako supergenní minerál bazik a vulkanických skel; v pegmatitech a mramorech; součást bentonitů.
(Na,Ca)[Al(Si,Al)Si2O6]
Tabulkovité krystaly, srůsty podle albitového a albito-karlovarského zákona; štěpné a zrnité agregáty. Barva: bezbarvý až bílý; lesk: skelný; vryp: bílý; T = 6,0-6,5; h = 2,69-2,72. Výskyt v granitech, syenitech, dioritech; v rulách a serpentinitech; v pegmatitech.
(Ca,Na)(Mg,Al)[Si2O6]
Tvoří drobné krystaly; zrna a zrnité agregáty. Barva: trávově zelený, tmavozelený; lesk: skelný, vryp: zelenavý; T = 5-6; h = 3,2-3,4. Vyskytuje se jako horninotvorná složka eklogitů.
SiO2 . nH2O
Amorfní; tvoří ledvinité, kulovité, hroznovité až krápníkovité útvary; samostatné žíly a povlaky. Barva: bezbarvý, bílý, šedý, žlutočervený, nazelenalý; lesk: skelný až voskový; vryp: bílý; T = 5,5-6,0; h = 1,9-2,2. Výskyt v serpentinitech a vulkanických horninách.
K[AlSi3O8]
Tabulkovité a krátce sloupcovité krystaly, srůsty podle karlovarského, manebašského a bavenského zákona; štěpné a zrnité agregáty. Barva: bezbarvý, žlutobílý, narůžovělý až červený; lesk: skelný až perleťový; vryp: bílý; T = 6,0-6,5; h = 2,6. Výskyt v kyselých vyvřelinách, granitoidech a pegmatitech; v krystalických břidlicích a sedimentech.