Be2[SiO4]
Klencovité a sloupcovité krystaly; zrnité, jehlicovité a radiálně paprsčité agregáty. Barva: bezbarvý, žlutý, růžový, hnědý; lesk: skelný; vryp: bezbarvý; T = 7,5-8; h = 2,93-3,00. Výskyt v granitech, pegmatitech a na žilách alpského typu.
Vlastějovice: Světle růžový až bezbarvý fenakit se vyskytl v dutině muskovitického pegmatitu pronikajícího dvojslídné ruly v blízkosti skarnového tělesa.
[][Ca2][Fe2+,Mg]5[(OH)2|Si8O22]
Sloupcovité krystaly; zrnité, sloupcovité, paprsčité a vláknité agregáty. Barva: zelený až bezbarvý; lesk: skelný; T = 5-6; h = 3,10-3,20. Výskyt v nízkoteplotních metamorfovaných horninách, méně často ve vyvřelinách (přeměna pyroxenů).
Vlastějovice: Ferro-aktinolit se vzácně vyskytl v křemen - karbonátové žilce na pátém lomovém patře roku 2003. Tvořil trávově zelené vláknité agregáty hedvábného lesku.
{Na}{Ca2}{Fe52+}(AlSi7O22)(OH)2
Ferro-edenit tvoří dlouze prizmatické krystaly nebo hrubě štěpné agregáty. Barva: černá, tmavě zelená; štěpnost: dobrá; lesk: skelný; vryp: bílý až světle zelený; T = 5-6. Vyskytuje se v syenitových komplexech nebo v kontaminovaných pegmatitech.
Vlastějovice: Amfibol složením odpovídající ferro-edenitu se vzácně vyskytuje na kontaktech primitivních kontaminovaných pegmatitů se skarnem. Tvoří krátce sloupcovité černé krystaly o velikosti do 3 cm (1/ a 2/).
[Na][Ca2][Fe2+4Al][(OH)2|Al2Si6O22]
Krátce sloupcovité až jehličkovité krystaly; zrnité agregáty. Barva: zelený, zelenočerný, hnědý; T = 5-6; h = 3,02-3,21. Výskyt v mramorech a skarnech.
Vlastějovice: Ferropargasit tvoří až 3 cm velká černohnědá zrna na kontaktech kontaminovaných pegmatitů se skarny (1/).
KMg3AlSi3O10(OH,F)2
Tabulkovité či krátce sloupcovité krystaly, častěji lupeny a destičky. Barva: žlutohnědý až hnědočervený, vzácně zelený; lesk: perleťový; T = 2-3; h = 2,8-2,9. Vyskytuje se v gabrech, bazaltech; v krystalických vápencích a ultrabazikách.
Vlastějovice: Flogopit se vyskytuje v hrubě krystalických vápencích v podloží skarnu na ložisko Holý vrch.
CaF2
Tvoří krychle, osmistěny a jejich kombinace; hrubozrnné až celistvé agregáty. Barva: bezbarvý, žlutý, zelený, modrý, fialový, hnědý, černý; často zonální; lesk: skelný; vryp: bezbarvý; T = 4; h = 3,18. Výskyt v greisenech, pegmatitech, ve skarnech, na rudních žilách; samostatné žíly někdy s barytem.
Vlastějovice: Pro vlastějovické pegmatity pronikajících skarnem je fluorit typický a vyskytuje se skoro ve všech žilách (8/, 4/).
Mg2SiO4
Krátce sloupcovité nebo tabulkovité krystaly; častěji zrnité agregáty. Barva: žlutozelený; lesk: skelný; vryp: bílý; T = 7; h = 3,3. Výskyt v serpentinizovaných ultrabazikách a metamorfovaných dolomitických mramorech.
Vlastějovice: Forsterit se vyskytuje v hrubě krystalických vápencích v podloží skarnu na ložisko Holý vrch. Tvoří nažloutlá zrna v asociaci s flogopitem a titanitem (1/).
PbS
Tvoří krychlové krystaly či spojky krychle a oktaedru; jemně až hrubě štěpné agregáty. Barva: stříbřitě bílá až černošedá; štěpnost: dokonalá podle ploch krychle; lesk: kovový; vryp: šedočerný; T = 2,5 - 2,75; h = 7,2 - 7,6. Vyskytuje se na hydrotermálních rudních žilách a ložiscích metasomatického původu, často v asociaci se sfaleritem, pyritem a chalkopyritem.
Vlastějovice: Galenit se vyskytl jako vzácná, mikroskopická akcesorie v kontaminovaném, turmalínovém pegmatitu na východní stěně pátého patra lomu na Holém vrchu (1/).
a-Fe3+O(OH)
Tvoří jehličkovité krystaly; celistvé, jemnozrnné a stébelnaté agregáty; v dutinách ledvinitý a hroznovitý povrch. Barva: černohnědý, žlutohnědý; lesk: polokovový až hedvábný; vryp: žlutohnědý; T = 5-5,5; h = 3,3-4,3. Výskyt na hydrotermálních rudních žilách; jako supergenní minerál vzniklý zvětráním pyritu a sideritu; dutiny melafyrů.
Vlastějovice: Goethit tvořil, v drúzovitých kalcitových nebo křemenných dutin hydrotermálních žil pronikajících skarn na čtvrté a páté lomové etáži, hnědé ježkovité agregáty v plochách až 10 cm2 (1/).
CdS
Tvoří zpravidla matné zemité nálety; vzácně drobné krystaly. Barva: medově žlutý, hnědý; T = 3-3,5; h = 4,82. Vyskytuje se jako supergenní minerál na trhlinách ve sfaleritu; vzácně na puklinách bazických hornin.
Vlastějovice: Jasně žlutý greenockit byl pozorován v asociaci s povlaky limonitu na trhlině masivní akumulace hrubozrnného sfaleritu.
Ca3Al2[SiO4]3
Nepravidelná zrna i dokonalé krystaly; masivní agregáty. Barva: bezbarvý, žlutý, zelený, červený, hnědý až černý; lesk: skelný; vryp: bezbarvý; T = 7; h = 3,6. Výskyt v karbonátových horninách na kontaktu s granitoidy; ve skarnech.
Vlastějovice: Granát s převahou grossularové komponenty [grs70and23alm7] je součástí páskovaného granát-pyroxenového a granát-epidotového skarnu (3/).