Kadlec, T. (2010): Mezinárodní mineralogická asociace ve Vlastějovicích. - čas. Minerál, 5, 460, České Budějovice.
Mezinárodní mineralogická asociace (IMA - The International Mineralogical Association) je hlavní organizace na světě sdružující především mineralogy ale i petrology a geochemiky (více na internetové stránce www.ima-mineralogy.org).
Členové IMA ve vlastějovickém lomu. Foto T. Kadlec
Ve dnech 21. až 27. srpna 2010 se konal v Budapešti již dvacátý kongres IMA - Mezinárodní mineralogické asociace. V rámci tohoto setkání se uskutečnilo přibližně 25 terénních exkurzí po lokalitách a muzeích střední, jižní a jihovýchodní Evropy. Jedna z exkurzí zavítala také do České Republiky s názvem: „Granitické pegmatity a mineralogická muzea v České republice“. Exkurze měla následující program:
1. den: Brno (prohlídka mineralogických sbírek Moravského zemského muzea) - Skalský Dvůr u Nového Města na Moravě (ubytování);
2. den: Rožná - Oslavice u Velkého Meziříčí - Horní Bory - Pernštejn (prohlídka hradu) - Skalský Dvůr (ubytování);
3. den: Žďár nad Sázavou (prohlídka kostela) - Starkoč - Přibyslavice - Kutná Hora (prohlídka kulturních památek, ubytování);
4. den: Vlastějovice - Myšenec - Písek (prohlídka muzea, ubytování);
5. den: Příbram (prohlídka muzea) - Praha (prohlídka mineralogických sbírek Národního muzea).
Více informací naleznete na internetové stránce www.ima2010.hu.
Prof. Milan Novák podává odborný výklad na pátém patře lomu na Holém vrchu.
Návštěva vlastějovického kamenolomu firmy Silnice Čáslav a.s. byla na programu čtvrtého exkurzního dne (31. 8. 2010). Celkem se jí zúčastnilo 37 návštěvníků a 5 dohlížejících pořadatelů v čele s profesorem Milanem Novákem z Masarykovy Univerzity v Brně. Návštěvníci pocházeli z mnoha zemí světa, a to z Austrálie, Bolívie, Číny, Itálie, Japonska, Kanady, Mozambiku, Německa, Portugalska, Ruska, Švédska, Švýcarska a USA. Na lokalitu dorazil autobus kolem desáté hodiny dopoledne. Vstup do lomu a s ním související bezpečnostní podmínky byly s předstihem domluvené s vedením lomu, takže se vstupem nebyl žádný problém. Nejprve se zamířilo na pátou lomovou etáž (nejspodnější patro), kde právě probíhala těžba kamene. Na začátku tohoto patra se skupina zastavila na známé pegmatitové žíle s hojným allanitem-(Ce), fluoritem, titanitem, bastnäsitem-(Ce) a mnoha vzácnými mikroskopickými minerály. Pak jsme se přesunuli k východní stěně, kde se nám podařilo nalézt značné množství magnetitu a několik velkých balvanů s wollastonitem. Potom se návštěvníci pod naším dozorem přesunuli na čtvrtou etáž. Na novém odstřelu východní stěny si nasbírali hezké sloupcovité krystaly epidotu zarůstající do žilného kalcitu. V levé části odstřelu byly hojné pegmatity, které zaujaly především svými texturami. Asi po hodině a půl jsme se vydali zpět ke kancelářským budovám lomu. Tam od nás dostali návštěvníci na památku ještě několik ukázek vlastějovických minerálů (berthierit, antimonit, sfalerit a minerály pegmatitů). I když nám nepřálo počasí a trochu jsme zmokli, tvářili se návštěvníci spokojeně.
Pro lokalitu Vlastějovice byla tato událost určitou poctou. Věřím, že se díky ní lokalita více zviditelní také na mezinárodním mineralogickém a geologickém poli. V tomto směru patří velké poděkování především profesoru Milanu Novákovi, který Vlastějovice do programu exkurze zahrnul.