Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

Vysokotlaká modifikace Al2(SiO4)O - kyanit a vysokoteplotní - sillimanit představují důležité horninotvorné minerály Al – bohatých metamorfitů, původně pelitických sedimentů. Spolu se třetí modifikací – andalusitem slouží jako indikátory tlaku a teploty při metamorfóze. Kyanit a sillimanit mají stejné chemické složení, častá je izomorfní příměs Fe nebo Ti. Liší se však krystalograficky a fyzikálními vlastnostmi.

Krystaly kyanitu jsou zpravidla dlouze sloupcovité až tabulkovité, krystalové plochy jsou často zprohýbané. Dvojčatění je běžné. Většinou tvoří lištovité nebo stébelnaté agregáty. Barva je modrá, šedomodrá, šedobílá nebo nazelenalá; tvrdost je silně anizotropní 4,5 - 7.

Sillimanit tvoří dlouze sloupcovité až jehlicovité krystaly, často s pseudotetragonálním průřezem, častější jsou jehlicovité až plstnaté agregáty, často prorostlé s křemenem, cordieritem nebo biotitem (tzv. fibrolit). Barva je bílá nebo šedá; tvrdost 7.

V okolí Ledče nad Sázavou je především sillimanit běžným minerálem biotit-sillimanitických pararul; kyanit se vyskytuje v křemenných čočkách a na jejich kontaktu s okolními pararulami. Jemně vláknitý sillimanit tvoří až 30 x 30 cm velké deskovitě čočkovité agregáty, bezbarvý až modrý kyanit jednotlivé, sloupcovité krystaly o délce až 10 cm. Ojediněle je možné pozorovat také pseudomorfózy sillimanitu po andalusitu. Kyanit bývá nahrazován sillimanitem.

SAM 3341

Sillimanit je bezesporu mezi sběrateli opomíjeným minerálem. Na polích si ho všimne jen málo sběratelů, ale sillimanit má v mineralogii své důležité místo. Tento vzorek sillimanitu s rozměry 18 x 12 x 6 cm patří mezi ty větší a po umytí vynikne jeho specifická jemně vláknitá struktura. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 3129

Předchozí vzorek po umytí a vyfocen ve fotostudiu. Zajímavé je zbarvení oxidy železa. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 3117

Ukázka sillimanitu s typickým hedvábným leskem o rozměrech 9 x 7,5 x 2,5 cm. Foto a sběr T. Kadlec

SAM 3333

Kyanit je pro sběratele více atraktivnějším minerálem a to díky své typicky modré barvě. Na nalezeném vzorku je dobře patrné zatlačovavání kyanitu sillimanitem a muskovitem. Krystal kyanitu dlouhý 8 cm a široký až 2,5 cm zarůstá do sekrečního křemene o velikosti 15 x 9,5 x 5,5 cm. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 3132

Předchozí vzorek po umytí a vyfocen ve fotostudiu. Foto a sběr T. Kadlec

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.