Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

Luminiscence je schopnost minerálu emitovat světlo ve viditelné oblasti po předchozím obdržení určitého kvanta energie, v našem případě vln ultrafialového světla. Tento jev je podmíněn obsahem cizích iontů ve struktuře, které působí jako tzv. aktivátory. Minerály, které vykazují luminiscenci během ozařování UV světlem se označují jako fluorescentní. Roli aktivátorů zde hrají přechodné prvky, jejichž elektrony se excitací dostávají do vyšších energetických hladin a při návratu do normálního stavu emitují záření ve viditelné oblasti. Barva emitované fluorescence je závislá na energii budícího záření a chemickém složení minerálu. Zdroj: mineralogie.sci.muni.cz.

Pro fotografování v denním a krátkovlnném ultrafialovém světle jsem si vybral štěpný klenec kalcitu o velikosti 45 mm z lomu Prachovice. V denním světle má světle žlutavou barvu, na štěpných plochách skelný až perleťový lesk, je téměř průhledný a vykazuje tzv. dvojlom. V UV světle se změní barva kalcitu na krvavě oranžovou, přičemž krystalové hrany a rohy jsou světlejší než střední partie krystalových ploch.

01

02

Kalcit v denním a ultrafialovém světle. Sběr a foto T. Kadlec. Copyright © 2019 mineralogist.cz  

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.