Oxidické minerály manganu patří u nás mezi poměrně málo prostudované minerální skupiny. Přes jejich častý výskyt jsou až na výjimky (např. manganit, pyroluzit nebo lithioforit) sběratelsky nepříliš zajímavé, obtížně identifikovatelné a mnohdy bývají popisované jako "psilomelan" (souhrnné označení pro blíže nespecifikované tvrdé oxidické Mn-minerály často s obsahem Ba), "wad" (práškovité formy) nebo jen jako Mn(Fe) - oxidy.
Jiří Litochleb a kol., čas. Minerál XV., 2007/1
Z pohledu současného stavu mineralogického poznání lze konstatovat, že z lokalit jihočeské oblasti byly zatím jednoznačně identifikovány pouze tři oxidické minerály manganu - todorokit, kryptomelan a hollandit (Litochleb a kol. 2007).
Lokalita se rozkládá v lese 1 km severozápadně od vesnice Vlčeves u Černovic. Pinkové a odvalové pásmo po těžbě železných rud je přibližně 300 m dlouhé a 20 až 40 m široké, má směr 50-60 st., hloubka pinek o průměru 1 - 4 m činí 0,5 - 2,5 m a výška odvalů dosahuje maximálně 1,5 m. Nejhlubší pinky trychtýřovitého tvaru jsou v jihozápadní části pásma. Menší skupina pinek se pak nalézá na jz. úbočí kóty Kopaniny jv. od Chrbonína. Haldový materiál tvoří zvětralé úlomky pararul a kvarcitu, který obsahuje drúzovité křemenné žilky s limonitem, kryptomelanem a hollanditem.
Fotografie nalezených ukázek hollanditu
Ledvinitý povlak černého hollandinu na puklině kvarcitu; rozměry vzorku 10 x 5 cm. Foto a sběr T. Kadlec
Ledvinitý povlak černého hollandinu na puklině kvarcitu; rozměry vzorku 9 x 5 cm. Foto a sběr T. Kadlec
Literatura:
Litochleb J., Sejkora J., Šrein V. (2007): Hollandit a kryptomelan z Vlčevsi u Černovic (vjv. od Tábora). −Minerál, 15, 1, 47-50. České Budějovice.