Nedávno jsem zavítal na méně známou lokalitu gahnitu, wolframitu a scheelitu - Cetoraz u Pacova. Naleziště je situováno na polích přibližně 600 m SV od obce Cetoraz vzdálené 3 km JZ od města Pacov. Po geologické stránce je výskyt vázán na výběžek tělesa pacovské muskovit - biotitické ortoruly v biotit - sillimanické pararule. Minerály wolframu se vyskytují v křemenných žilách a čočkách postižených greisenizací na endokontaktu ortorul. Rudní mineralizace těchto greisenů je reprezentována wolframitem, scheelitem, gahnitem, pyritem, molybdenitem, chalkopyritem a ryzím bismutem. Akcesoricky je zastoupen kasiterit, galenit a zlato (Losertová a Losos 2014).
Fe-gahnit
Gahnit se vyskytuje v deskovitých křemenných polohách, tvoří tmavě zelené hypautomorfní či xenomorfní krystaly o velikosti 2–4 mm. Gahnit je nejčastěji doprovázen křemenem, muskovitem, alterovaným albitem, pyritem a "limonitem". Místy je částečně či zcela zatlačován jemnozrnným muskovitem. Krystaly gahnitu jsou homogenní a nevykazují žádnou zonálnost. Složení odpovídá Fe–gahnitu s 27–28 % hercynitové, 8 % spinelové a 1 % galaxitové složky (Buřival a Losertová 2013).
Podle chemismu, morfologie a asociace minerálů usuzují Buřival a Losertová (2013), že gahnit vznikl během metamorfózy původní granitické intruze, která byla greisenizována. Zdroj Zn pro tvorbu gahnitu zatím nebyl uspokojivě objasněn, možným zdrojem je sfalerit či Zn bohatý biotit. Retrográdní metamorfóza cetorazských rul způsobila po obvodu zrn gahnitu alterace jemně šupinkatým muskovitem (sericitem), vedoucí někdy až ke vzniku pseudomorfóz muskovitu po gahnitu.
Tmavě zelený krystal Fe-gahnitu (3 x 3 mm) v muskovitu na vzorku křemene o rozměrech 9 x 4 x 3 cm. Foto a sběr T. Kadlec
Detail Fe-gahnitu z předchozího vzorku. Foto a sběr T. Kadlec
Tmavě zelený krystal Fe-gahnitu (3 x 3 mm) v muskovitu na vzorku křemene o rozměrech 7 x 6,5 x 5 cm. Foto a sběr T. Kadlec
Mg-ferberit a scheelit
Výskyt wolframitu v křemenné hlušině je spojen se scheelitem a albitem. Wolframit tvoří černé tabulární agregáty o velikosti až 10 cm. Je obvykle doprovázen krystaly a agregáty scheelitu žlutohnědé barvy a velikosti od několika mm do 1 cm. Wolframit i scheelit bývají často zatlačovány minerálem ze skupiny pyrochloru - ferritungstitem. Nepřeměněný wolframit obsahuje vzácně inklze ryzího bismutu (Losertová a Losos 2014).
Wolframit se skládá z ferberitové (72 - 75%), hübneritové (21 - 24%) a huanzalaitové komponenty (4%).
Černý krystal Mg-ferberitu (14 x 10 x 4 mm) ve vzorku kavernózného křemene s limonitem o rozměrech 4 x 2,5 x 1,5 cm. Foto a sběr T. Kadlec
Mg-ferberit (12 mm) ve vzorku křemene s limonitem o rozměrech 6,5 x 4 x 3 cm. Foto a sběr T. Kadlec
Materiál z Cetoraze u Pacova je velmi podobný vzorkům z Ovesné Lhoty. Více zde...
Literatura:
Buřival Z., Losertová L. (2013): Gahnit z Cetoraze u Pacova. In Výroční studentská geologická konference 2013, Hnanice, 15.-16.5.2013.
Losertová L., Buřival Z., Losos Z. (2013): Mineralogická charakteristika a chemismus Fe-gahnitu z Cetoraze u Pacova, Česká republika. Bulletin mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze, Praha, 1, s. 47-51.
Losertová L., Buřival Z., Losos Z. (2014): Waylandit a petitjeanit, dva nové fosfáty pro lokalitu Cetoraz u Pacova (Česká republika). Bulletin mineralogicko-petrologického oddělení Národního muzea v Praze, Praha, 22, 2, s. 269-274.
Losertová L., Buřival Z., Losos Z., Houzar S. (2013): Minerální asociace a chemické složení Mg-wolframitu a scheelitu z Cetoraze u Pacova, Česká republika. Acta Mus. Moraviae, Sci. geol. XCVIII, 1, 41–48.
Losertová L., Losos Z. (2014): W-mineralization from greisen at Cetoraz near Pacov, Czech Republic. In Central European Mineralogical Conference, Skalský Dvůr, 22.-26. 4. 2014.