{Ca2}{Al2Fe3+}[O|OH|SiO4|Si2O7]
Krátce až dlouze sloupcovité krystaly; zrnité často celistvé agregáty. Barva: tmavě zelený, žlutozelený a šedý; lesk: skelný; vryp: šedobílý; T = 6,5; h = 3,3-3,5. Výskyt na žilách alpského typu, v metamorfovaných horninách a kontaminovaných pegmatitech.
Vlastějovice: Epidot je běžný minerál skarnů a kontaminovaných pegmatitů. Vzácně se vyskytuje s granátem a vláknitým amfibolem na křemenných žilách pronikajících skarny. Častý je na puklinách ve skarnu, které jsou vyplněny pozdním kalcitem.
Ve skarnu je hojný v okrajových partiích vlastního tělesa. Je většinou jemně zrnitý, vzácně hrubozrnný; olivově až trávově zelený.
V pegmatitech bývá tmavší a tvoří často velké vyrostlice až 20cm velké. Bývá doprovázen allanitem-(Ce), amfibolem, fluoritem a granátem.
Na mladších křemenných žilách pronikajících skarny byl společně s granátem (andradit) a vláknitým tmaně zeleným ferro-aktinolitem. Na drúzovitém křemenu tvořil vějířkovité svazky krystalů až 2cm velké.
Známé jsou až 20 cm dlouhé krystaly epidotu na puklinách skarnu, které se leptají z kalcitu kyselinou chlorovodíkovou.
Literatura:
1/ Koutek, J. (1950): Ložisko magnetovce skarnového typu u Vlastějovic v Posázaví, Rozpr. ČSAV, Ř. mat. přír. Věd, 60, 27, 12
2/ Potužák, M. (1996): Skarn ve Vlastějovicích na Holém vrchu, Dipl. práce, PřF UK Praha, 70
3/ Žáček, V. (1985): Mineralogie skarnu u Vlastějovic, Dipl. práce, PřF UK Praha, 79
4/ Žáček, V., Povondra, P. (1991): Krystalochemie minerálů skarnu z Vlastějovic nad Sázavou, Acta Univ. Carol., Geol., 1-2, 80-81
5/ Kadlec, T. (2013): Výskyty epidotu ve Vlastějovicích. - čas. Minerál, 3
Krystal epidotu délky 8 cm, Vlastějovice. Foto T. Kadlec