Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

Činný kamenolom Chraberce firmy Eurovia Kamenolomy a.s. se nachází v jihozápadní části Českého středohoří přibližně 4 km s. od Loun. Geomorfologicky se lokalita rozkládá v České tabuli v oblasti Dolnooharecké tabule. Vlastní ložisko je tvořeno teriérními vulkanickými horninami. Podloží ložiska je reprezentováno sedimenty svrchní křídy. Těženou horninou je tmavě šedý, sloupcovitě až deskovitě odlučný bazanit (Přikryl 2006). Podle petrografického popisu (F. Fediuk) se jedná o nefelinický bazanit, který vedle dominantního klinopyroxenu (40% v základní hmotě, 7% vyrostlice), olivínu (13%), bazického plagioklasu (10%) obsahuje nefelín s analcimem (20%) a magnetit (až 10%).

Krátkou zprávu o výskytu drobných žilek aragonitu v činném lomu na Týneckém chlumu s. od obce Chraberce zmiňuje Filippi (2001). Na lokalitě je aragonit poměrně hojným minerálem mladších tektonických poruch. O výskytu tence jehličkovitých krystalů aragonitu a místy i jeho hrubě stébelnatých radiálně paprsčitých šedozelených agregátů o velikosti až 8 cm z tohoto kamenolomu se zmiňuje již Zíma et al. (2011).

V září roku 2011 byla na východní stěně druhé lomové etáže odkryta významná poruchová zóna o mocnosti až 1,5 m a délce kolem 15 m. Porucha byla vyplněna brekcií, tvořenou ostrohrannými a mírně zaoblenými úlomky tmavě šedého až místy rezavě hnědého bazanitu o velikosti až 0,8 m. Tmel brekcie byl tvořen jemně jehličkovitým až vláknitým aragonitem, který prostory mezi úlomky zcela vyplňoval nebo pokrýval stěny klastů. V dutinách brekcie se hojně vyskytovaly krystaly aragonitu o délce do 1 cm (Kadlec et al. 2012).

Literatura

Filippi, M. (2001): Zpráva o výskytu různých morfologických forem aragonitu v Lounském středohoří. - Bull. mineral.-petrog. Odd. Nár. Muz., Praha.

Kadlec, T., Pauliš, P., Jebavá, I. (2012): Nový nález aragonitu z kamenolomu Chraberce u Loun. - čas. Minerál, 3, 223-224, České Budějovice. 

Přikryl, R. (2006): Petrografický a mineralogický výzkum pro ověření anomálního chování neovulkanitů českého masivu při zkoušce jemných částic na ztrátu sušením. - PřF Uk, Praha.

Zíma, J., Vojíř, M., Vaněk, V. (2011): Geologické a geotechnické posouzení provozovny Chraberce se stavem k 1.8.2011. - MS, Chomutov.

01

Aragonit - Chraberce. FOV 10 mm. Foto a sběr T. Kadlec

02

Aragonit - Chraberce. FOV 11 mm. Foto a sběr T. Kadlec

03

Aragonit - Chraberce. FOV 10 mm. Foto a sběr T. Kadlec

04

Aragonit - Chraberce. FOV 12 mm. Foto a sběr T. Kadlec

05

Aragonit - Chraberce. FOV 22 mm. Foto a sběr T. Kadlec

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.