Minerály České republiky

RNDr. Tomáš Kadlec

mindat youtube logo footerfacebookicon

Ferronigerit je se svým chemismem (Al,Fe,Zn)2(Al,Sn)6O11(OH) vzácným minerálem přibyslavických lomů a i celosvětově patří mezi raritní minerály. Tento minerál byl prvně popsán v roce 1947 z lokality Egbe District v Nigérii, kde se vyskytuje v křemen - sillimanitových horninách v podobě až 4 mm velkých krystalů. Ferronigerit má tmavě hnědou barvu, nevýraznou bazální štěpnost, bílý až šedý vryp, tvrdost 8-9 a krystaluje v trigonální soustavě. 

V České republice byl ferronigerit poprvé popsán v roce 1978 v pegmatitu z lomu č. 4 u obce Přibyslavice nedaleko Golčova Jeníkova. Lom je založen v centru největšího tělesa leukokrátní muskovit-turmalinické ortoruly, tzv. přibyslavické ortoruly (dříve též "přibyslavická žula").Ve stěně lomu lze pozorovat styk leukokrátního muskovitického granitu s muskovit-turmalinickou ortorulou a pronikání žil různých typů pegmatitů. V části lomu je zachycen i silně frakcionovaný muskovitický granit s granátem. Jde o geochemicky velmi zajímavou horninu obohacenou fosforem, velmi bohatou cínem a niobem, a přitom chudou fluorem. Styk granitu a ortoruly je zastřen tektonicky (lokality.geology.cz).

SAM 3322 Pohled na pegmatitovou žílu v lomu č. 4 - místo výskytu ferronigeritu; stav 2015. Foto T. Kadlec

V Přibyslavicích tvoří ferronigerit až 5 mm velké tmavě hnědé krystaly na rozhraní pegmatitu a ortoruly. Krystaly často zarůstají do bezbarvého až světle zelenkavého muskovitu. Ojediněle se s ním vyskytuje tvamě hnědý kasiterit a tmavě zelený gahnit.

IMG 3089

Tmavě hnědý ferronigerit (3 mm) zarostlý v muskovitu; rozměry vzorku 6,5 x 4,5 x 4 cm. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 3094

Detail předchozího ferronigeritu, FOV 14 mm. Foto a sběr T. Kadlec

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.