Činný lom Zdechovice spravovaný firmou Kamenolomy ČR s.r.o. se rozkládá 500 m západně od Zdechovic vzdálených 6 km západně od Přelouče. Hlavní těženou horninou je jemnozrnný dvojslídný granit proterozoického stáří. Časté jsou také polohy tmavých fylitických břidlic s drobovými a tufitickými partiemi a tělesa bazických vulkanitů. Na puklinách silně alterovaného granitu se vyskytují mladší mineralizace v podobě krystalů křemene, sideritu, fluoritu, hematitu, chloritu a jílových minerálů.

Siderit se vyskytuje v dutinách a na puklinách silně alterovaného granitu. Tvoří klencovité krystalky o velikosti do 5 mm. Nejstarší světle šedý až šedozelený siderit I narůstá na krystaly šedého křemene. Siderit I je porůstán klenci sideritu II, který je šedohnědý až tmavě žlutohnědý; nejmladší siderit III je světle hnědý až béžový a tvoří nejdrobnější krystalky seskupených do perimorfóz na sideritu II. Na sideritu se vzácně vyskytuje žlutý hrubě štěpný fluorit a radiálně paprsčité agregáty tabulkovitých krystalů kaolinitu. Sukcesi puklin lze shrnout následovně: křemen – siderit I – siderit II – siderit III – fluorit – kaolinit.    

IMG 7830

Klencovité krystaly sideritu II (šedohnědý) a III (světle hnědý) na puklině granitu; FOV 15 mm. Foto a sběr T. Kadlec 

IMG 7833

 Klencovité krystaly sideritu II (šedohnědý) na puklině granitu; FOV 16 mm. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 7834

Šedohnědý siderit II porostlý světle hnědým sideritem III; FOV 15 mm. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 7836

Světle šedý až šedozelený siderit I porostlý sideritem II; FOV 19 mm. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 7837

Světle hnědý siderit III v podobě skelně lesklých klencovitých krystalů; FOV 14 mm. Foto a sběr T. Kadlec

IMG 7861

Radiálně paprsčité agregáty tabulkovitých perleťově lesklých krystalů kaolinitu na sideritu III; FOV 12 mm. Foto a sběr T. Kadlec

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.