Nedaleko malé vesnice Dolní Rápotice, ležící na levém břehu vodní nádrže Švihov, se vyskytují křemenné žíly s hojnými oboustranně ukončenými krystaly obecného křemene a vzácně i křišťálu. Po geologické stránce je oblast tvořená dvojslídnými pararulami představující monotónní sérii moldanubické oblasti. Pestrá série je reprezentována hojnými tělesy krystalických vápenců a erlanů. Běžné jsou také křemenné žíly a pegmatity. V těsné blízkosti také vystupují granity moldanubikého plutonu.
Křemenná žíla s krystaly křemene je uložena v pararule paralelně k její foliací. Směr žíly je SV – JZ a sklon 15° k JV. Mocnost kolísá kolem 40 cm a dutiny jsou nejčastěji v centrálních partiích žíly. Horní kontakt křemene s pararulou je zcela ostrý, spodní je zatlačen silnou polohou tmavě hnědého limonitu, které pozvolně přechází i do ruly. Zajímavostí jsou pseudomorfózy limonitu po pyritu, které nasedají na krystaly křemene. Limonitizované krystaly pyritu dosahuji velikosti až 3 cm a často tvoří členité kostrovité agregáty. Vlastní křemen má světle šedou až šedobílou barvu a tvoří oboustranně ukončené dlouze prizmatické krystaly o velikosti do 2 cm často paralelně srostlé. Na tuto starší generaci křemene narůstají mladší krystaly, které jsou krátce a tlustě prizmatické a jsou až 4 cm velké. Největší nalezená drúza měla rozměry 30 x 30 x 10 cm. Dobře zřetelné jsou také projevy drobné tektoniky v podobě striačních ploch a drcených zón stmelených limonitem.
Křemen z Dolních Rápotic; rozměry vzorku 9 x 5 x 4,5 cm. Sběr a foto Tomáš Kadlec. Copyright © 2015 mineralogist.cz
Křemen z Dolních Rápotic; rozměry vzorku 5,5 x 4,5 x 2,5 cm. Sběr a foto Tomáš Kadlec. Copyright © 2015 mineralogist.cz
Mladší generace křemene, Dolní Rápotice; rozměry vzorku 5 x 4 x 3,5 cm. Sběr a foto Tomáš Kadlec. Copyright © 2015 mineralogist.cz
Křemen z Dolních Rápotic; rozměry vzorku 5,5 x 5,5 x 3 cm. Sběr a foto Tomáš Kadlec. Copyright © 2015 mineralogist.cz